Од 7. до 13. октобра наша школа обележава Дечју недељу, важну манифестацију посвећену деци, правима и обавезама детета, као и вредностима на којима се гради њихова личност, ове године под слоганом: „Ја сам дете, имам план: Толеранција и љубав сваки дан.” Током ове недеље, планиране су радионице и сусрети на којима ћемо се бавити темама толеранције, љубави, поштовања и заједништва. Наши ученици ће кроз занимљиве активности учити како да разумеју и прихвате различитости, како да поштују туђа мишљења и граде пријатељства заснована на љубави и подршци.
РЕЧИМА ГРАДИМО СВЕТ БЕЗ ГРАНИЦА
На литерарној радионици под називом „Речима градимо свет без граница”, деца су имала прилику да искажу своју креативност, размишљајући о важности толеранције и љубави. Током радионице, ученици су писали кратке приче и песме о пријатељству, разумевању и поштовању међу људима. Разговарали су о важности речи. Учили су како речи могу градити или рушити мостове, те су делили своја искуства о томе како су их речи инспирисале или повредиле. На крају радионице, ученици су имали прилику да представе своје литерарне радове пред вршњацима, чиме су развијали вештине јавног наступа и самопоуздања. Ова радионица није само пружила деци прилику да се креативно изразе, већ их је и подстакла да размишљају о важности међусобног поштовања и љубави у свету који нас окружује.
МАЛИ КОРАЦИ КА ВЕЛИКОМ СВЕТУ
Првог дана Дечје недеље, у оквиру програма Обогаћеног једносменског рада, одржана је радионица под називом „Култура љубазности: мали кораци ка великом свету”. Ова радионица имала је за циљ да ученицима приближи значај љубазности у свакодневном животу и покаже како мали гестови пажње и поштовања могу допринети лепшем и складнијем друштву. Током радионице, ученици су учествовали у интерактивним активностима које су их подстицале на размишљање о томе шта значи бити љубазан и како љубазност може променити свет око нас. Кроз групне игре, разговоре и практичне примере, деца су научила како мале ствари, попут осмеха, љубазне речи или помоћи другару, чине велику разлику. Радионица је завршена посебном активношћу у којој су ученици на папирним изрезаним стопама писали поруке љубазности и доброте. Свака стопа носила је по једну топлу мисао. Ове симболичне стопе постављене су по учионицама, степеницама и ходницима, како би подсећале све ученике и наставнике да сваки корак који направимо може бити корак ка бољем и љубазнијем свету. Симболика стопа и корака дубоко је повезана са идејом радионице – сваки наш гест, ма колико мали, оставља траг у свету око нас. Као што свака стопа води ка следећој, тако и наши мали поступци љубазности стварају ланац позитивних промена. Деца су кроз ову активност научила да су они сами носиоци тих промена и да љубазност не захтева велика дела, већ управо мале, свакодневне кораке. Тако су се заједнички подсетили да љубазност гради свет у којем сваки корак води ка већем разумевању, поштовању и љубави.
ПОСЕТА ПРЕДСЕДНИКУ ОПШТИНЕ
Ученици наше школе – Филип Алексић (трећи разред) и Хелена Марковић (четврти разред) са својом учитељицом Аном Мијаиловић и осталим ученицима ивањичке општине јуче су били у посети председнику општине Александру Митровићу, у оквиру планираних активности првог дана Дечје недеље. Разговарали су о важним темама које се тичу младих, као и о актуелним темама везаним за школе из којих долазе. Кроз разговор су показали да су млади носиоци позитивних промена и градитељи будућности у којој толеранција и љубав имају кључно место. Имали су прилику да се и сами опробају у улози председника општине и да и сами кроз интерактивно искуство доживе како изгледа управљање локалном заједницом.
УЧИМО ДА СЛУШАМО
На Обогаћеном једносменском раду наставница Марија Калајановић са ученицима шестог разреда реализовала је радионицу „Различити а заједно: Учимо да слушамо”, у оквиру планираних активности другог дана Дечје недеље. Ова радионица имала је за циљ да ученике подстакне на разумевање и прихватање различитости, као и да их научи важности слушања као првог корака ка истинској толеранцији. Током радионице, ученици су кроз различите вежбе и групне активности вежбали вештине активног слушања, учећи како да поштују туђа мишљења, емоције и искуства. Разговарали су о томе како различитост обогаћује заједницу и зашто је важно да, без обзира на наше разлике, заједно радимо на стварању света у којем се сви осећају прихваћено. Ученици су поделили своја размишљања о томе како слушање помаже у грађењу бољих односа и заједништва, и сложили се да је управо способност да слушамо једни друге кључна за толеранцију и љубав. Радионица је била одличан пример како различитост може бити снага, а не препрека, када учимо да слушамо и поштујемо једни друге – особености, мишљење, осећања, ставове, интересовања, систем вредности свакога од нас.
РАЗЛИЧИТИ, А ЗАЈЕДНО!
Радионица „Различити а заједно: Учимо да слушамо” одржана и за ученике млађих разреда на Катићима у оквиру Обогаћеног једносменског рада. На радионици коју је водила наставница Марија Савић, ученици су учили како да слушају једни друге, разумеју различитости и изграде дух заједништва. Деца су уз презентацију и разговор спознала да смо сви различити, али да заједно чинимо шаренолик и богат свет. Наставница их је подстицала да слушају пријатеље, разумеју туђа осећања и граде односе засноване на поштовању и уважавању.
ЗАЈЕДНО ЈАЧИ: ДАНИ ЗАЈЕДНИШТВА
У оквиру Дечје недеље, издвојено одељење у Равној Гори, учитељицу Мирјану Зарић и њене ученике – посетили су ученици издвојеног одељења у Шаренику са учитељицом Верицом Драмићанин и ученици са Малича са учитељицом Дијаном Николић. Том приликом, одржана је креативна радионица у којој су ученици описивали себе и своје другаре, наглашавајући особености које их чине посебним, као и оно што их међусобно повезује. Активности су биле осмишљене тако да подстичу разумевање сличности и разлика међу ученицима, промовишући прихватање различитости, развијање толеранције и ширење љубави. На радним листићима, задаци су били обојени различитим бојама, а у пресеку пријатељства ученици су исписивали шта је то заједничко у њиховом дружењу. Кроз ову активност, ученици су продубљивали међусобно разумевање и учили да је прихватање разлика кључ за стварање чврстих пријатељстава. Након радионице, уследиле су разноврсне спортске игре са чуњевима, као и свакодневне игре које ученици често играју на часовима физичког васпитања. Овај сусрет је био прилика да деца кроз игру, рад и дружење учврсте пријатељске везе и подсете се важности толеранције и љубави у заједничком животу. Ученици су кроз активности схватили да, иако смо сви различити, управо те разлике чине наш свет богатијим и лепшим. Кроз узајамно поштовање, разумевање и толеранцију, градимо пријатељства која нас чине јачима и спремнима да заједно савладамо све изазове. Ова радионица је показала да је истинска снага у заједништву, где се свако осећа прихваћено и вољено, а то је порука коју ће ученици носити са собом даље кроз живот.
РУКЕ ПРИЈАТЕЉСТВА – КРУГ ТОЛЕРАНЦИЈЕ
У оквиру Дечје недеље, у издвојеном одељењу у Мочиоцима, одржана је радионица под називом „Руке пријатељства – круг толеранције”, намењена ученицима млађих разреда. Циљ радионице био је да се код деце подстакну вредности као што су пријатељство, толеранција и заједништво. Радионица је започела разговором о томе шта значи бити добар пријатељ, како можемо показати разумевање према другима и зашто је важно да сви доприносимо заједничком циљу. Ученици су затим добили задатак да изрежу обрисе својих руку на папиру у боји, а на сваку руку су уписивали кључне речи и поруке које описују пријатељство, попут „толеранција”, „подршка” и „разумевање”. Када су завршили са радом, ученици су руке поређали тако да формирају велики круг заједништва, симболизујући идеју да свако, са својим особинама и вредностима, доприноси јединству и снази заједнице. Овај круг представљао је визуелну поруку да су различитости оно што нас повезује и чини јачима када смо заједно.
Радионица је завршена рефлексијом о томе како ученици могу применити ове вредности у свакодневном животу и како, кроз мале гестове, могу допринети ширењу пријатељства и разумевања у свом окружењу.
На часу грађанског васпитања, ученици осмог разреда из Мочиоца учествовали су у радионици под називом „Писмо пријатељства”, која је имала за циљ подстицање толеранције, разумевања и међусобног поштовања. Сваки ученик тајно је извукао име једног од својих другова и добио задатак да му напише писмо у којем ће исказати због чега га цени и воли. У писмима су ученици истицали особине, ставове и поступке својих пријатеља које разумеју и поштују, али и интересовања која деле или им се диве. Ова активност омогућила им је да препознају вредности које их повезују, оснаже међусобне односе и развију дубље разумевање других. Радионица је била сјајан начин да ученици изразе своја осећања, али и да освесте важност толеранције у свакодневним односима, док су кроз речи градили мостове пријатељства и међусобног поштовања.
СВЕТ У БОЈИ
Трећег дана Дечје недеље, ученици млађих разреда матичне школе у Катићима, уз подршку својих учитељица Наташе Костић и Ане Мијаиловић, имали су прилику да искажу креативност и таленат – кроз радионицу осликавања школског дворишта кредама у боји. Ученици су цртали по степеницама и стазама, писали кључне речи везане за овогодишњу тему Дечје недеље, стварајући живописне цртеже и шарене мотиве који су школу претворили у право уметничко дело. Ова активност не само да је подстакла креативност и тимски рад међу децом, већ је донела и веселу атмосферу у школски простор, обојивши га оптимизмом и радошћу. Радионица је део низа активности којима се током Дечје недеље промовишу вредности пријатељства, заједништва и стваралаштва.
ЗАЈЕДНИШТВО И РАДОСТ ПОКРЕТА
Четврти дан Дечје недеље протекао је у атмосфери заједништва и спортског духа, како и приличи слогану „Ја сам дете, имам план: Толеранција и љубав сваки дан”. Сви ученици матичне школе и издвојених одељења окупили су се у Мочиоцима, како би провели дан у спортским активностима које промовишу пријатељство, поштовање и међусобну сарадњу. Овај догађај пружио је прилику да се кроз игру и такмичење оснаже односи међу ученицима и створи атмосфера међусобне подршке и поштовања.
Ученици су се такмичили у различитим спортским дисциплинама, вођени наставником физичког васпитања Марком Божовићем. Свака од игара била је осмишљена тако да подстиче тимски рад, уважава различите способности и развија осећај за заједништво. Док су се бодрили и међусобно помагали, ученици су показали да је прави циљ ових сусрета управо љубав према игри и пријатељству, а не само победа,
Радост на лицима деце и њихов ентузијазам током игара показали су да уз међусобну подршку и позитивну енергију, сви заједно корачамо ка успеху. Ови спортски сусрети подсетили су нас колико је важно поштовати различитости и заједничким снагама превазилазити изазове.
Спортски сусрети у Мочиоцима нису били само прилика за игру и забаву, већ важна лекција о заједништву, толеранцији и узајамном поштовању. Ученици, заједно са својим учитељима, наставницима, педагогом и директором, показали су како се кроз игру може развијати снажнији осећај заједништва, што је и суштина Дечје недеље. Школа, као место где се негују вредности разумевања и пријатељства, пружила је деци простор да кроз спортске активности учврсте своје односе и схвате важност тимског рада. Наставници, као водичи кроз овај процес, својим примером показали су деци колико су важни толеранција, уважавање различитости и спремност да заједно савладамо сваки изазов. Ови спортски сусрети подсетили су нас да школа није само место за учење, већ и заједница у којој се деца уче како да постану бољи људи – кроз сваки корак, сваку лекцију и сваку заједничку игру.
ЛИКОВНО СТВАРАЛАШТВО
Ученици млађих разреда на Катићима последњи дан Дечје недеље провели су у знаку ликовног стваралаштва. Кроз различите технике цртања и сликања, деца су изражавала своја осећања о пријатељству, толеранцији и љубави.Школске учионице претвориле су се у мале атељее, испуњене шаренилом боја и дечјом маштом. Ова креативна радионица била је прилика да се кроз уметност пренесу важне поруке о разумевању и заједништву, које су деца са одушевљењем приказала на својим радовима. Ликовни дан завршен је изложбом ученичких радова, у духу игре, стваралаштва и љубави.
ГРАДИМО МОСТОВЕ РАЗУМЕВАЊА
На самом крају Дечје недеље, ученици су на радионици Обогаћеног једносменског рада, под називом „Градимо мостове разумевања”, пренели важну поруку – Градећи мостове разумевања, заједно постајемо јачи! Мост, са чијих страна стоје фигурице које носе поруке разумевања и пријатељства, није само део креативног рада, већ дубок симбол онога што су желели да постигну – симбол премошћавања разлика и спајања различитих светова. Мост представља свет у којем својим поступцима и речима градимо путеве ка бољем међусобном разумевању, помирењу и премошћавању разлика. Кроз ову радионицу, ученици су научили да је сваки њихов гест, реч или дело – цигла у изградњи моста који повезује људе.
ПРИЈЕМ ПРВАКА У ДЕЧЈИ САВЕЗ
У оквиру обележавања Дечје недеље, организован је и свечани пријем првака у Дечји савез, симболичан улазак наших најмлађих ученика у свет дечјих права, обавеза, пријатељства и заједништва.
Са осмехом на лицу, прваци су положили заклетву да ће увек да се залажу за поштовање, толеранцију и солидарност међу вршњацима. Пријем у Дечји савез важан је тренутак за сваког првака јер означава почетак његове улоге у школској заједници, где ће учити о правима, одговорностима и важности међусобног уважавања. Дечја недеља је ове године, кроз бројне активности, истакла поруку да деца имају план – план да кроз љубав и толеранцију граде боље сутра, а наши прваци су сада део те мисије.