ОСНОВНА ШКОЛА

Дигитална библиотека

ДАН ПЛАНЕТЕ ЗЕМЉЕ

апр 22, 2024 | Вести

Данас обележавамо ДАН ПЛАНЕТЕ ЗЕМЉЕ, важан међународи еколошки датум, у циљу подизања свести о заштити животне средине и очувању планете, ове године под слоганом „Планета против пластике”. Наставница Марија Стеванић и ученици седмог и осмог разреда данас су заокружили причу о еколошким проблемима везаним за климатске промене, глобално загревање, заштиту биљног и животињског света, загађење ваздуха, земљишта и воде, штету коју пластика чини по здравље људи и планете – и активности започнете у месецу посвећеном очувању животне средине комплетирали израдом едукативног паноа и макете. Подизање еколошке свести младих од изузетног је значаја, зато што природни ресурси полако нестају и човечанство се суочава са највећим изазовом до сада.
Младе генерације су будућност од које зависи опстанак планете и зато је неопходно благовремено их едуковати.
ДАН ПЛАНЕТЕ ЗЕМЉЕ обележила је и наставница биологије Весна Ћурчић са својим ученицима. Едуковала је ученике о томе да је загађење пластиком постало један од најхитнијих еколошких проблема, јер нагли раст производње пластике за једнократну употребу превазилази способност света да се носи са тим! Нарочити нагласак ставила је на воде наше планете, зато што највећи део отпада заврши у океанима. Највећи део пластичног отпада у океанима долази са копна. Смеће се у мора преноси и великим рекама, које делују као покретне траке, сакупљајући све више смећа како се крећу низводно. Када се смеће једном ухвати у океанске струје, може се транспортовати широм света! Сваке године око осам милиона тона пластичног отпада доспе у океане из приморских земаља. То је еквивалент постављања пет пуних кеса смећа на сваку стопу обале широм света!  Микропластика (пластични отпад разложен на мале честице) пронађена је у сваком углу света – од Монт Евереста, највишег врха света, до Маријанског рова, најдубље тачке планете! Милиони животиња страдају због пластике сваке године, од птица, преко риба до других морских организама. Скоро све врсте морских птица једу пластику!

ЂАЧКИ ПАРЛАМЕНТ

Парламент чине по два представника сваког одељења у школи. Чланове парламента бирају ученици одељенске заједнице сваке школске године. Чланови парламента бирају председника. Програм рада парламента саставни је део годишњег плана рада школе.

ЕКСКУРЗИЈЕ И ИЗЛЕТИ

Наша школа сваке године организује излете и екскурзије за своје ученике и наставнике. Посете сајмовима, стручним скуповима и презентацијама представљају једну од важних активности у циљу побољшања квалитета наставе.

РЕЗУЛТАТИ ТАКМИЧЕЊА

Ученици наше школе сваке године учествују на такмичењима и ученичким смотрама. Запажени резултати које постижу најбољи су показатељ рада школе и квалитетног рада наставника. Поред такмичења у знању, ученици кроз овај вид активности упознају места и градове у Србији и стичу нова познанства,